zit emk
1. indüktansın devreye ters bağlı bir emk (elektromotor kuvvet) kaynağı gibi davranmasıdır. adab-ı muaşeret çerçevesinde hoş karşılanmasa da dengeli bir tutum olması neticesinde göz yumulur.

12 voltluk bir doğru akım motoru, 15 voltluk üretece bağlı ve ideal hızda dönebiliyor ise, kendisi devreye -12 volt potansiyel fark uygulamakta ve üretecin dengelenmemiş potansiyelini 3volta düşürüyor demektir. bu 3 volt, motorun,üretecin ve diğer elemanların (kablo vs) dirençlerinde ısı olarak kaybolur. motorlar bu davranışa göre üretilirler.

ancak, bir elektrik motoru gücünün yeterli olamayacağı şekilde zorlanırsa yeteri hıza dönemez ve zıt emk üretemez. çünkü bobinleri ne kadar ani kutup değiştirirse o kadar yüksek zıt emk üretecektir, fakat yavaşlama; durma gibi bir durumda devredeki dengelenmemiş akım yükselir, akımın motorun bobini üzerinden basit direnç gibi geçirileceğinden, motor veya üreteç yanar.

(örn; az önceki motoru zorla durdurursanız, dengelenmemiş emk 3 volttan 15 volta çıkar, akım 5 kat artacağından, ısı enerjisi de (v.i) 5 kat artar, motor ısınır.)
2. (bkz: emk)*
(bkz: ego maniac kid)*
Alakalı olabilir!
- zit renkler
- zit erenkoy
- zit anlamli
- zit kutuplar
- zit tepkiler kurma

nedir.Net