trt deki eski dikkat programlari
1. bunlar halki egitmek icin trt tarafindan hazirlanan yada yabanci ulkelerden alinan egitici programlardir

bir tanesinde adamin biri ekmek kizartma makinesini tamir etmek icin makina fisteyken icine ekmek bicagini sokarak geberiyordu. kardesim sende hak ediyorsun yani bok mu var oyle bir sey yapiyorsun.

digerinde patates suratli erol fisini unutunca arkasindan bakkal cagiriyordu. eeeerrrooooollll.
2. bu programların müzikleri çok güzel olurdu.ali atik ayşegül atik çiftinin oynadığı fiş alma skeçleri de bir başka eğitici olurdu valla.(bkz: her alışverişten sonra bir fiş)
3. bitanesinde de çocukların ellerini yıkamaları gerektiği falan söylenirdi, korkunç mikroplar vardı...
4. bir de akıllara zarar bir elektrik tasarrufu dikkat programı vardı ki...olay şöyleydi: yaşlı çiftimiz,gelen elektrik faturası üzerine kavga ediyorlardı.amcamız* bir yandan üzerinde 10-15 kadar ampul bulunan kristal avizeleri ve dahi 4-5 ampulden azını barındırmayan aplikleri yakıyor,bir taraftan da "2 kişi ne kadar elektrik harcayabilir ki" diye yakınıp duruyordu.aslında faturaları takmayacak kadar zengindi o aile bence...çünkü bir taraftan onca avize,bir taraftan da 80 ler teknolojisine göre bulunması mümkün olmayan elektrikli terlik giyme makinası ve elektrikli maçları tahmin etme makinası gibi aletler bulundururlardı.sonra aile dostları eve misafirliğe geliyor ve misafir hanım, teyzemize ışıkları kapatmasını,çok ışıkta kırışıklıkların** ortaya çıkacağını söylüyor ve en sonu ise şu bomba ve keskel alaka replikle bitiyordu "az ışık kadını güzel gösterir"
5. (bkz: fişini de al mustafa ali)
(bkz: aşı kampanyası)
6. yer bir devlet dairesi. iki memure konuşuyor :
- uff, bugün de çok sıcak. çok terledim..
- evet ben de.. aa, bir dakika, bu koku ! bu güzel koku da ne?
- (orada iş yapmakta olan hademe kadına* ) bu koku sizden mi geliyor ? hangi parfüm bu ? (şaşırmışlardır. aşşağı sınıftan olan hademe,kendilerinden daha güzel kokmaktadır.)
- hahahah. (ukalaca) parfüm değil ki? sabun !!. hepimiz hergün yalapşap elimizi yüzümüzü yıkarız. sonra da güzel kokmak için parfümler kullanırız. oysa ki bir kalıp sabun yeterli !!!..
7. -çabuk çıktım değil mi?
*
-bir alışveriş bir fiş!
*
8. bay yanlis ve dogru ahmet' in gozlerinden opuyoruz.
9. gecelerimizin yegane tv proglarıydılar
10. gene tasarrufu öğretmek amacı ile hazırlanmış programlardan biri. burada da iki bayan vardır. biri işini bilen ev kadını. diğeri de sarışın, ev işinden pek anlamayan iş kadınıdır. sarışın iş kadını diğerinin evinde misafirdir. oturduğu bir kahve içimlik sürede ev sahibemiz kendisine üç farklı tasarruf yöntemi gösterir. biri kaçan çorapların kaçık taraflarını kesip sağlam bacakları üst üste giymektir. böylece alınan 2 çift çorap 3 çift olurmuş. diğeri de mutfaktaki masa sandalye takımının bir sandalyesinin kolu kırıldığında yapıştırmak. sonra da birbiri ile uyumlu kumaştan yeni bir masa örtüsü ile sandalye kılıfları dikmektir. filmde kırmızı pötikare kumaştan dikmiştir ve hakikaten de görüntüsü hoştur. üçüncü yöntem ise kaybolan kavanoz kapakları yerine kumaştan kılıf dikip, bu kumaş kapakları lastiklerle kavanozlara takmaktır.
11. bir tanesinin şöyle sözlere sahip bir jenerik müziği vardı :

bu dünya bizim
onu sevelim
birbirimize zehretmeyelim
bu dünya bizim onu sevelim
dikkat edelim
yok etmeyelim
ne zamanki insanlar insanca davranırlar
orda mutlu huzurlu bir toplum yaratırlar
bir toplum yatarırlar
karşı koyarsak kanuna kurallara
kavuşmak hayal olur en güzel yarınlara
en güzel yarınlara
Alakalı olabilir!
- trt yeni yayin donemi programlari
- trt nin iftar programi
- trt 2 de iki dakikada resim yapan ressam amca
- trt de turku soyleyen adamlar
- trt radyo spikerleri

nedir.Net