pamukta fasulye yetistirmek
1. eller gitti uzaya biz kalmisiz yaya dedirten deney. eskiden ilkokulda kesinlikle yaptirirlardi hala var mi bilmiyorum. *
2. bu deneyi yaparken sık yapılan bir hata pamuğu su yerine kolonya ile ıslatıp bundan da randıman beklemektir.
3. (bkz: ilk göz ağrısı)
4. (bkz: abzurt ilkokul deneyleri)
5. hala var tabiii, ama başarılı olması sadece ve sadece annelerin her nedense bunu kendi deneyleriymiş gibi varsayıp, büyük bir titizlikle her gün su vermeleriyle mümkün olan, çocukların ise teslim zamanı gelene kadar bi daha hatırlamadıkları deney !
6. malzemeler:
bir adet bitmis sana kutusu
tabınını ve ustunu kaplayacak kadar pamuk
yeterli sayıda fasulye

yapılısı:
yag kutusunun tabanına pamuk yerlestirdikten sonra ustune fasuleyeler konulur.fasulyelerin ustu ince bir pamuk tabakasıyla kapatılır ve su verilir.sıcak bir yerde buyutulur,duzenli olarak sulanır ve birgun bakarsınıski yesermis.

sonuc:
fasulye bir bitkidir
7. bos işler kitapcığı bolüm bir
8. ilkokula gitmis her türk gencinin mutlaka yaptıgı deney....
9. kucukken buyuk hevesle giristigimiz ortmenimizin bize soylediği herseyi harfi harfine yerine getirmeye calısıp her sabah kalkıp cıktımı cıkmadımı uzadımı uzamadımı diye baktıgımız ve sonundada ölüp giden hede(bkz: ilk goz agrısı)
10. iskence misali zorla yaptırılan olay. odev o odev sen bir bekle cıkacak o fasulye seklinde uyutularak gunlerce kos kos pamuga baktıran hadise.
11. - bak bu fasulyeleri yemeğe de koyarız eğer çok olursa *
- yaa ama bu fasulyeler kuru fasulye şeklinde çıkacak, ben hiç sevmem kuru fasulyeyi
- nee kuru fasulye mi?
- ben ne yaptım yaaa *

dipnot: 1. ve 3. satırlar annemin, diğerleri benimdir.
dipnot2: bu diyalog 2004 yılında geçmiştir
12. aşırı hevesli öğrencilerin suyu kaba foşur foşur boca etmeleri üzerine fasulyelerin hiçbir zaman yetişip o pamukların arasından yükselemedikleri, çürüyüp pis pis koktukları deney.
13. hayat bilgisi dersinde isledigimiz konu sonrasinda ogretmenin vermis oldugu odev.
bitkinin gun be gun buyumesini canli olarak izleyip cehaletimizi gidermistik.
o gunden sonra bir arkadasim "ben ziraat muhendisi olucam" , digeri "ben ciftci olucam", bir digeri "ben biyoloji okuycam" demisti. ben "sozluk yazari olucam" demistim. ben oldum, onlar hala surunuyor.
14. (bkz: ben sana buyutemezsin demedim)
15. ilk okulda ve hatta biraz büyüsek de ortaokulda fen derslerinde gösterilen bir deneydir.. bu deney 2 adet ıslak ve yassı pamuğun arasına kök vermemiş fasulye tanesini koyarak yapılırdı.. fasulye bir kaç gün uygun şartlar oluştuğu taktirde yeşerir ve pamuğu delip ağaç olma yolunda ilerlerdi..
16. deneylerden beyni sulanan çocuğun "madem pamukta fasulye yetişiyor niye karpuz da yetişmesin?" diyerek pamuğa karpuz çekirdeği yerleştirip kendini biyolojiye adayacak kadar afallamasıyla sonuçlanabilecek eylem. zira bu dönemlerde çoçuk, deneyi kendi bulmuş olmasa bile deneyden sonuç aldığında kendini bilim adamı gibi görür. üstelik bu fasulye deneyinin farklı bir dalda farklı bir versiyonu da vardır; bir parça kablo alıp bir ucunu 1,5 voltluk pilin eksi kutbuna, diğer ucunu da pilin artı kutbunda bulunan ampulun gövdesine değdirerek ampulun ışık yayması durumu... çocuk heyecanla ışığı izler deneye anahtar ekleyip kendinden de bir şeyler katarak kendini mucit ilan eder.
17. (bkz: faydalıfasulye) *
18. o fasulyeler büyümeye başladığında kendini mucit gibi hisseder çocuk..* kendi eserini saatlerce izlemekten, kurcalamaktan bıkmaz. sabırsızlanır bir de niye bu kadar yavaş büyüyor, diye..*
19. bu deney sırasında fasulyenin iğrenç kokması ile miğde bulandıran durum.
20. her türk çocuğunun yapmış olduğu deney.. çok sulamaktan fasulyesi çürüyen çocukların ağır bir eziklik duygusu içinde kaldıkları gözlemler arasındadır.
21. yapan kişiyi izlemenin ve dalga geçmenin büyük keyif olduğu şey. * * *
Alakalı olabilir!
- pamukkale turizm
- pamuk prenses ve yediveren
- pamuk baligi
- pamuk baba ve 40 cuceler
- pamuk tas

nedir.Net