masa tenisi
1. orta direk tenisi... alcan salonun ortasına kurcan masayı çoluk çocuk doyma eğlenceye.
2. nedendir bilinmez uzakdogulular cok iyi oynar bu oyunu; kendilerine has raket tutuslari vardir ve cok iyi servisleri.
3. baslandigi zaman birakilmasi hayli güc olan ve bu yuzden 4-5 saat oynanabilinecek spor... doğru partneri buldugunuz takdirde
4. en mükemmel spor dallarından biri tabi seyretmesi de bi hayli göz yorucu.
5. seyretmeyeceksin oynacaksın ilkesini benimsemiş (bkz: pinpon) olarakta adlandırılan spor dalı
6. bazı üniversitelerde seçmeli olarak verilip ortalamaya geçen ders..
(bkz: cankaya universitesi)
7. insanı yormadığı ve çalışma gerektirmediği düşünülen ancak insanda hal bırakmayan, çok çaba gerektiren, izlenmesi eğlenceli spor dalı.
8. dövüş sanatlarına gerçekten sanatsal açıdan yaklaşabilen insanların çok zevk alabileceği bir oyundur. eğer bir parça olsun bu oyundan anlıyorsanız hareketlerin arkasında yatanları farkedebilirsiniz, topu kimsenin düşünmeyeceği yerlere göndermek için sadece düşünmek yeterli olacaktır. kilo, boy, güç farkları bu oyunda hiç faketmez 8 yaşına bir çocuğa yenilebileceğiniz gibi, dikembe mutombo ile de şansıznı her koşulda eşittir.
9. güç kesinlikle ikinci belkide üçnücü plandadır bu oyunda
masada rakibinin
hareketini en zorlayacağın yere topu göndermen gerekir.
10. 9-0 olduğunda setin bitip bitmediği arkadaşlar arasında tartışma konusu olan spor.
11. (bkz: butterfly)
(bkz: stiga)
12. çinliler' in daha çok başarılı olduğu spor dalı.
13. masa üzerinde 2 raket ve 1 top ile oynanan oyundur. ortaya file gerilir. oyuna kura ile başlayacak oyuncu servis atar. servis atarken önce filenin gerisine, sonra arka tarafına değmesi gerkir topun. aksi takdirde sayı diğer oyuncunundur. servisten sonra sırayla iki oyuncu da topu karşı sahaya değdirerek rakibinin hata yapmasını sağlamaya çalışır. 2 sayıda bir servis atan oyuncu değişir. 11 sayı alan seti kazanır ancak 10-10 beraberlik söz konusu ise 2 fark olana dek set devam eder. 4 set alan oyunu kazanır. her setten sonra yer lerve servis atan oyuncu değişir oynarken masanın ele değmemesi, servisi avuç içinden çıkarmak ve en az bir karış yukarıya topu atıp öyle vurmak, kol altından atmamak gerekir. masa tenisi toplarının boyutu birkaç sene evvel değişmiş bir parça büyümüştür.
masa tenisinde en iyi olarak bilinen markalar tibhar**, butterfly, stigadır. mümkünse ani hareketleri kolay kılacak hafif bir ayakkabı, fazla uzun olmayan bir şort ve kolsuz bir tişört giyilmelidir. beyaz olmamasına dikkat edilmelidir, çünkü bu karşı tarafın topu görememesine neden olur.
raketi iki çeşit ana tutuş biçimi vardır ki birisi bildiğimiz normal, yumruğun içinde tutuş ve işaret parmağının açık olduğu biçimdir. diğeri ise daha hızlı olan uzakdoğuluların kullandığı raketi işaret ve baş parmakla tutma şeklidir. bu daha hızlı olsa da raketi tek yönü ile kullanabilirsiniz yani bekend vuramazsınız.
ikişerli takımların mücadelelerinde ise "double" oyun oynanır. önce sırayla kura ile belirlenen a oyuncuları karşılaşır. daha sonra b oyuncuları karşılaşır. 3. maçta 4 oyuncu aynı anda oynar.
aynı takımdakiler aynı tarafta bulunur. servis atan oyuncu topu ilk başta sağ ve filenin arkasındaki kareye, sonrada onun çaprazındakine çarptırarak atmak zorundadır. servisi karşılayacak oyuncu bellidir, diğeri topa dokunamaz. ondan geri dönen topa ise servisi atan değil diğer oyuncu vurmalıdır. böyle böyle sırayla oyuncular sayı olana kadar topa vururlar. ilk oyunlar (tek kişilikler) 1er puan, double oyun 2 puandır. eğer durum 2-2 ise devam edilir, diğer oyuncular eşleşir ve gerekirse bir double maç daha yapılır.
ülkemizde kahve-pilardo kültürünün bir parçası olan oyun, uzak doğuda ve avrupada, hele almanyada inanılmaz rabet görmektedir, hatta kimi masa tenisi finallerine futbol maçlarından daha zor olur girmek. böyle bir spordur masa tenisi.
14. bir türk spikerin vakti zamanında bir masa tenisi maçını şu şekilde anlattığı söylenir..
*
ahmet, mehmet, ahmet, mehmet ,ahmet ,mehmet, ahmet, mehmet..... *
15. bu oyunu çin derili raketlerle oynayan rakiplerden kaçınınız.
(bkz: çin derisi)
16. (bkz: forrest gump)
17. 9-0 da ve 11-1 de mars olur yani set biter. ama bu eski kurallara göre uygulanan sistemdir.
18. koşmayı sevmeyen, masa başı bir spor arayanların ilk tercihi.
19. tenis oynayanların oynayamadığı, topu sürekli uzaklara gönderdiği oyundur. malum, masa tenisi bilek işidir, teniste ise bütün kol kullanılır.
20. kuralları değişen bir oyundur. eskiden her oyuncu beşer kez servis atardı, setler 21 de biterdi. üç set alan kazanırdı. şimdi herkes ikişer kez servis atar, 11 de setler biter. beş set alan lazanır. topu acayip bir toptur yere düşünce peşinden kovalarsınız bir türlü yakalayamazsınız.
21. efor oranı az gibi gözüksede ,profesyoneller için çılgın enerji harcanan bir spordur,ayrıca butterfly derilerinden olan raketler en kaliteli olanlarıdır fiyatlarda akıllara zarardır,spin atmak masa tenisin en keyifli tekniklerindendir.
22. kort tenisi oynayanlar nedense küçümser masa tenisini, daha basit muamelesi yaparlar.pahalı raketleri, havalı görünen ayakkabıları için midir bilmem.tamam dünyada en çok kazandıran spor dallarından biridir elit spordur.ama sen nadal mısın hantuchova mısın? bu sporda tekrar çok önemlidir, topu her seferinde atılması gereken yere atan iyi bir rakiple oynamak kesinlikle çok geliştirir.bunun sonunda doğru vuruşlar edinilir.
23. ping pong
Alakalı olabilir!
- masa penisi
- masal perisi
- masa takvimi
- masat
- masal evi

nedir.Net