format
1. bicim.
2. dos zamanlarının en tehlikeli komutlarından biri.
3. format c:
yeni hayat...
4. sözlükte alakasız kişiler tarafından ayar verme aracı kelime.. sözlük formatı
5. format c: /q /s
sys c:
olay bitmiştir
6. (bkz: beyaz sayfa)
(bkz: beyin nakli)
7. birde format c: /autotest var
8. (bkz: unformat)
9. format bir dis komuttur diski bicimlendirme anlamina gelir.
bicimlendirme islemi her isletim sistemine gore farklilik arzeder.
microsoft isletim sistemlerinde fat,ntfs gibi dosya sistemleri kullanir.
linux bu isi daha genis tutarak kullaniciya cesitli alternatifler sunar ext,ext3,reiserfs.
linux fat ve nts gibi dosya sistemlerinede destek vermektedir.
10. (bkz: form)
11. (bkz: format atmak)
12. format'ın önemli parametreleri;

/u ; geri dönüşsüz format
format işlemi sırasında sektörlerin varlığı ve sağlamlığı sınandıktan sonra gerekli değişiklikler fat a yazılır.ancak dosyalar fiilen diskten silinmeyebilir.bu şekilde eski fat'ın ve dizin girdileri bir dosyaya, (sanırım mirror.fil idi) yedeklenebilir ve gerektiğinde unformat komutu ile disk eski hakine getirilebilir. eğer ileride bu işleme ihtiyaç duyulmayacağı kesinse, /u parametresi kullanılarak disk geri dönüşsüz olarak boşaltılabilir.

/s; sistem dosyalarını kopyala
formatlanan sürücünün ana dizinine (c: gibi) io.sys, msdos.sys ve command.com dosyalarını kopyalar.bu,dos'un bu sürücüden başlaması için yeterlidir.(bir de, sürücünün aktif olarak işaretlenmiş olması ve setup tan boot up sequence'de fiziken yer alması gereklidir.(bkz: fdisk))

/q; hızlı format
sadece daha önceden formatlanmış disklere yapılabilir.tek görevi diski boşaltmak (fat ve root girişlerini silmek) tır.
formatlanmamaış bir diskin seri numarası yoktur.vol ya da dir komutu ile bakıldığında seri no satırı görünmez
ya da disk "general failure error" (genel hata okunan sürücü c:..) ya da "invalid madia type" (geçeriz ortam türü)hatasını verir.bazı durumlarda disk formatlı olduğu halde formatı bozulmuş da olabilir.fat'ta belirtilen cluster'lar bulunamayabilir.sistem düşük seviyede sektör olarak arama yaptığından "sector not found on drive x.." (kesim bulunamadı) türü bir hata iletisi verir. bu gibi durumlarda fdisk ile bölünmeler yaratılıp,her sürücü (bölünmüş bir diskteki her lojik sürücü; c:, d: ...) ayrı ayrı formatlanır;

format c:/u/s/autotest

bu şekilde yazıldığında,format diski geri dönüşsüz olarak boşaltacak,varsa bozuk sektörleri işaretleyecek ve c: yi açılış için hazır hale getirecektir.
13. bahar temizliğinin en kestirme yolu.
14. değiştirilmesi pek yararlı şey. mpg, jpeg, gif, exe, dll de dosyaların formatıdır. benim yöntemim ile virüsleri temizlemeye yarayan oluşum, şöyle ki virüsün bulunduğu dosyayı tepit etmiş ama silemiyorsanız bulunduğu klasördeki dosyaların formatını değiştirin. bilmemne.exe* dosyasını bilmemne.jpeg yaparsanız, dosya resim oluyor, tabi ki açılmıyor ama çalışmıyor da, popupprogramınınçalışmasınısağlayanşey.dll dosyasını popupprogramınınçalışmasınısağlayanşey.mpeg yaparsanız da salak bilgisayar onu bir film sanıyor böylece virüs ve aptal pop up programlarından kurtuluyoruz.
15. acayip keyif veren bir olay
16. (bkz: sil baştan)
17. sihirli bir kelime.

(bkz: biçimlendirmek)
Alakalı olabilir!
- format c
- forma
- formalite
- form
- formula

nedir.Net