dogu erkegi
1. kadına mal gözüyle bakmaz, bakan da zaten erkek değildir, en fazla olsa olsa mal sahibi olur. kadına mal gözü ile bakanların ne mal olduğunu bilir.
kadını korur, kollar, sever, güvende hissettirir. batı erkeği gibi işin daha çok cinsel boyutunda değil tinsel boyutundadır. ama kesinlikle maddi boyutunda da değildir. 3 ev, 5 buzdolabına kadınını satmaz çünkü ona mal gözüyle bakan magandalardan değildir.
2. doğu erkeği kendisine "efendim" diyen kadına efendilik yapar gibi gözükse de onun ömür boyu gönüllü/gizli kölesi olur. ayrıca ilk entrydeki şu güzel cümleyi yeniden vurgulamak isterim: kadını mal gibi görür, bu mala paha biçemez. cümlelerin devamını okumak, geniş açılardan bakmak lazım. işine geldiği gibi algılamamak lazım.
3. kuzey yarımkürede, 18 -165 derece doğu meridyenleri arasında bir yerlerde veya afrika kıtasında doğmuş-büyümüş erkeklerdir. *
4. güney doğu anadolu treni ile yolculuk yaptığınız vakit, doğu erkeği hakkında 5 ciltlik kitap yazmanız kaçınılmazdır.
5. (bkz: şark bülbülü)
(bkz: şark kurnazı)
6. (#1301078) nolu entryden esinlenerek açıldığını sandığım başlıktır ki o yazıda "doğu erkeği" denilerek yaşadığımız ülkenin doğusu değil, genel bir "doğu" kavramına gönderilme yapılmıştır.

doğu erkeği, kadınının kayıtsız şartsız itaatini ister. evde son söz kendisinindir ve muhalefete asla tahammül edemez.
kızını başlık parası karşılığı 60'lık dedelere satabilir, kendisi parayı bastırıp 14'lük taze alabilir.
tecavüze uğrayan kızını bağrına basmak yerine, aile meclisi kararıyla * öldürmeyi seçer.
karısının kızının evden çıkmasını pek istemez, kız çocuklarını okula göndermez, çocuk yaşta baş göz etmeyi tercih eder.

1990 larda yapılan bir araştırmaya göre doğu kadınlarının %70 civarı "orgazm" ı tadamadan ama ardında çift haneli sayılara yakın çocuk bırakarak ölürler. ama isyan etmeleri yasaktır. Çünkü seksten zevk almaları ayıp karşılanır.

bazı bölgelerde * kadınların zevk almalarını önleyebilmek için sünnet ederler. *
dininin belirli durumlar için izin verdiği 4 karı alma hakkının "dinin kendisine verdiği bir hak" olduğunu zanneder ve sürekli karı kız peşinde koşar. bu çok karılı aile yapısına ilk evlendiği kadının izin vermesi gerekir ama kadının buna muhalefet etmesi çok zordur. Çünkü ekonomik özgürlüğa olmayan, çalışma hayatından soyutlanmış ve bir sürü çocukla eve kapatılmış olan kadının kaderi erkeğinin iki dudağı arasındaki "boş ol" sözcüğündedir ve baba evine geri dönse bile "kadının yeri erkeğinin yanıdır" diye dışlanır. o kadar çocukla ve çaresiz olarak, erkeğin yeni bir kadın almasına ses çıkartamaz genellikle.

berdel denilen bir "töre" gereği kocası ölen kadın kayınbiraderinin olur.
kocasını aldatan kadının taşlanarak öldürülmesi çok taraftar bulan bir yaptırımdır. *
doğu erkeği feodalizmin içinde yetişmiş, ezik, kime zaman kendine güvensiz, öğretilenlerin dışına çıkamayan bir çevre içinde yaşar.

doğu erkeği "töre" yi kızından ve karısından daha çok sever/daha çok sevmek zorunda bırakılmıştır.

hepsi böylemidir?
tabi ki değildir.
tüm genellemeler gibi "doğu erkeği" genellemesi de yanlıştır ama bir çok doğrular barındırır tanımlamasında.

peki "kerem ile aslı", "tahir ile zühre", "ferhat ile Şirin" bu topraklardan çıkmadı mı?
evet çıktı.
doğu erkeği de tüm dünyadaki yaşdaşları gibi aşık olur, ölümüne sever ama evlendikten sonra kahve ya da pavyon daha cazip gelir bir çoğuna.

doğu erkeğini, batı erkeğinden ayıran en önemli fark, yüzyıllardır eğitimsiz olması/eğitimsiz bırakılması, kendini geliştirme/değiştirme şansını bulamamasıdır ki bunun nedenleri başka bir yazı konusudur.
7. erkek kokan erkektir - sevmeyi bilirler.
8. doğuda doğmuş veya büyümüş erkektir gerisi boştur. yok kadına değer vermezmiş yok mal gözüyle bakarmış yok şöyle yok böyle... yani neye göre bir değerlendirme yapılıyor hayret? 3 5 tvde görülen ya da etraftan tanınan kişilere göre genellemeye gitmek tüm sivaslılar pezevenktir kayserililer çakaldır demek gibi birşey. herşey insanın içindedir. doğuluymuş batılıymış çok ayrıma gitmemek gerek değer yargılarında. ne adamlar biliyorum batılı olupta 2 kere şerefsiz olan!! bende batılı erkeğe yazayım kadına değer vermezler diye! ölçüt bu mu? salak sarsak genellemelerle kişileri sınıflandırmak cahilliktir *
9. İki bacakarasına takmış olan erkektir, tıpkı benzerleri gibi. (bkz: ambalaj)*
10. erkegin daha dogrusu insanin dogulusu batilisi olmaz, insan kendi olculeriyle kendini siniflandirir ait oldugu cografyaya gore degil dedirten baslik
11. hele bazı tipitipleri vardır ki belirli ortamlarda insan ruhundan, onun yüce ve özel, maddeye bedene indirgenmemiş mistik bir varoluş olduğundan bahsederken, yine belirli, daha rahat, bilinçaltındaki tüm zırvaları kaygısızca ortaya dökerek, insanları mal, çok kullanışmış, az kullanılmış, el değmemiş diyerek kategorize etmeyi * ve ön kabul, inanç olarak her yanda dem vurdukları görüşleriyle çelişmelerine, abuklamalarına, hatta avkurmalarına şahit olabiliriz...

tipitip işte... sakızdan mı çıktın oğlum sen? demek lazım, biraz çiğnedikten sonra da tükürmek...

12. eşini döverken de, kızını başlık karşılığı satarken de ve hatta namus diyerek taşlayıp kadın öldürürken de batılı "yavşak" erkekten değerlidir. en azından bunları yapmasının nedenleri vardır.
13. o zaman denebilir ki, israillilerin nedenleri var ki duvar örüyorlar, abd'nin nedenleri vardır ki işgal ediyor, almanların nedenleri var ki yahudileri sabun yaptılar, o zaman herşeyi her yanlış şeyi meşru görelim...

her toplumsal olayın da olgunun da nedenleri vardır..determinizm değildir mevzu bahis. olasılık, quantum ve göreliliğinde nedenleri vardı.

ayrıca, doğu erkeği doğu erkeği deniyorda, orta anadolu erkeği ya da karadeniz erkeği ya da güneyli erkek...vs vs vs 'de pek farklı değildir ki..sanki memleketin doğusunda var namus cinayetleri töre bilmemneleri salt..

14. eşini döverken; imkansızlıktan*, hırstan*, yemeğin tuzundan, kıskançlıktan* veya televizyon çalışmadığından döven erkek.

kızını satarken; dişi cinsinin okumaya ihtiyacı olmadığını düşündüğünden ve onun yerine karar verebildiğinden kızını satan erkek, ne de olsa çocuk bezi bağlamayı öğrenmek için ortaokul okumak gerekmiyor! bir de para amaçlı eylem yapan erkek, ha veya tabi namuss...

Çünkü hepimiz namusumuz için yaşıyoruz * ve namusu olarak gördüğü karısı ile çocuklarını gerekli gördüğü yerde satmaya da karar verebiliyor. namusunu satıyor.. *
****
15. doğu erkeği/kadını, batı erkeği/kadını ve daha başka kültürel tanımlamalar yaparken kullanılan yöntem genellikle yaşam pratiklerinin genellemesidir. ki bu araştırma antropolojinin konusudur. yaşanan beşeri coğrafyanın kültürü bireyin üzerine doğrudan sirayet edecek güçte olduğundan ve dahası insanın akli paradigmaları bireysel ve toplumsal yaşantılarının aynı anda bir sonucu ve nedeni olduğundan, "sadece doğuda doğmuştur gerisi boştur" lakırdısını geçersiz kılar. medyatik/magazinel sınıflandırma cehaletini bir kenara bırakırsak tabi...

berdel, feodalite, toprağa bağımlılık, başlık parası gibi toplumsal anahtarların hala varlığını sürdürdüğü bir toprak kendi bilincini elbetteki yaratacaktır ve ondan beslenmeye devam edecektir. bu karşılıklı devinim başka başka topraklarda başka başka olduğu gibidir. dolayısıyla, adı üstünde "genelleme" yapıyorsak doğu/batı erkeği kavramlarını kullanıp bu kavramlar ile bazı mentalitelere işaret edebiliriz. çünkü "doğu" ve "batı" coğrafi değil, toplumsal bir yönü(ayrımı değil) gösterir. ama bu bölümleme kesinlikle sınıflandırma anlamına gelmemelidir. doğu ve batı gibi bir kaba ayrım düşünebilen bir insana çok anlamsız, çok yüzeysel ve itici gelebilir. zaten bilimsel alanda da bu şekilde bir bölümlemeye gidilmez. o, araştırma alanını daha çok gruplarla tanımlar. sonuçta doğu ve batı sanal bir bölümlemeyi gösterir ve bir kabulden ibarettir. ama daha geniş boyutta bakıldığında türkiye'de bir "doğu" ve "batı" vardır ve üzerine söz söylemeye değecek kadar kültür farkı taşır. bunun kökeninde yatan sebeplerden biri de aslında tamamen farklı dinamiklerle beslenen büyük kent-kırsal* ayrımıdır. aradaki hız farkı ise birbirini dışlamayı gerektirerek çatışmaya sebep olur.

yalnız bu ambalaj meselesi bu yönlenmeyi tanımlıyor gibi gelmiyor kulağa. kategori olarak ayrı bir yerde yer alan bu mentalite herhalde doğum sonrası beynin ambalajlanmasından oluyor ki beyin biraz büyüyünce sıkışıp deforme oluyor. kültürel olmaktan ziyade fiziksel bir sorun olması daha muhtemel...
16. insanın kendine yakışanı giymesidir.
Alakalı olabilir!
- dogu ergil
- dogum yeri
- dogu erkan
- dogu turkcesi
- dogu ekspresi

nedir.Net