erkektir yapar
. diyelim ki bir gezegenimiz olsun, adı da sigmuntfroyt olsun. burada da insanlar yaşıyor olsun, ama zinhar yanlış anlaşılmasın, bizdeki gibi eşsiz bucaksız insanlık nerde? yok tabii ki ve zaten sigmuntfroytlular da biraz tuhaf insanlar gibi geliyor bana, laf aramızda. çünkü öyle hoşnutsuz bir uygarlık kursunlar ki bunlar, normal sayılabilmek için içgüdülerini bilinçsizce yok saymak zorunda kalsınlar, inkar etsinler, görmezden gelsinler. gelsinler ama, içgüdüleri de onları görmezden gelecek değil ya, bilinçaltında tasarruf etsinler kendilerini. kimileri bastırabilsin içgüdülerini, kimileri arada kalsın, kimileri başarısız olsun. ** (ha bu arada, bu gezegendeki herkes sık sık başlarını göğe çevirip yıldızlara mutlaka baksınlar. *) bu ahlaki beklentiler o kadar katı ve kesin olsun ki, uyamamak, uyamayan kişi tarafından da kabul edilemez olsun ve nevrotik suçluluk duygusunun yanında bunlar sapık da olsun, olmamaya çalışanlar da hasta olsun. normal kabul edilenler de elbette kendinden yiyor olsun aslında. tasarruf hesabındaki güdüleri bozdurup başka şeylere çevirip çaresizce tatmin etmeye çalışsın da haberi bile olmasın.

bu içgüdülerden en dokuz köyden kovulanı cinsellik olsun. üstelik en güçlüsü olsun, diğer benzer canlılar halen periyodik cinsellikle idare ederken bunlar periyodikliği yıkmış olsunlar zamanla. o kadarını da bastıramamış olsunlar ki belki de karşı konulamamış bu tavizden dolayıdır ki halen korksunlar, ayıplasınlar, utansınlar ve suçlu hissetsinler. yine bu suçluluktan dolayıdır ki cinsellikle yaşadıkları en yoğun iç içelik olan ve yine çaresizlikten yadsıyamadıkları için, cinsellikten olabildiğince uzak gibi göstermeye ve meşru kılmaya çalıştıkları duygunun adı aşk olsun ve ancak bu şekilde barışabildikleri bu duyguyu deliler gibi yüceltsinler, tapsınlar ona iki yüzlüce. bir de evlililik diye bir şey olsun bu dünyada. cinselliğin meşru olduğu ve özgür bırakıldığı bir parantez olsun bu ki parantez kapama işaretinin varlığı da güzide bir imgemiz olsun. ama şu da yok sayılsın; bunca kötüledikten, yasakladıktan, suçluluğa kaynak ettirdikten sonra cinsellik, hangi şartlar altında olursa olsun özünde kaçınılmaz olarak suçlu hissettirsin. kaldı ki, bunca özyıkımdan ve perhizden ve beklemeden sonra adeta hediye gibi gösterilen evlilililik * beklentileri karşılamaktan uzak olsun. **

hah, şimdi konuya gelinmiş olsun. aslında öyle saçma olsun ki her şey, bu kendini kandırmacanın aslında herkes farkında olsun. ya da olmasın da, bir yerlerde bir yanlış olduğunu bilsinler, ama bunu tamamen yanlış anlayıp erkektir yapar diyerek kendi koydukları kuralların aslında uygulanabilir olmadığını itiraf etmiş olsunlar, yine ikiyüzlüce.

bize giren çıkan yok, sigmuntfroytlular kendileri bilir.
(bkz: uygar cinsel ahlak)
Alakalı olabilir!

nedir.Net