cumhuriyet kadini
1. her beş cümlesinden dördüne "atatürk'ümüzün kurduğu..." girizgahıyla başlayan, bikini giyme yaşı çoktan geçmiş teyzelerimize verilen genel ad. şu aralar nur serter, türkan saylan ve muazzez ilmiye çığ bu topluğun bayraktarlarıdır.

aynı manaya gelen farklı bir kullanım için:
(bkz: atatürk'ün kızı)
2. her gün bakkaldan "cumhuriyet gazetesi" alan kadın.
ayrıca cumhuriyet gazetesi'nin arka sayfa güzeli varsa onlara da cumhuriyet kadını diyebiliriz.
3. ayrıca saydığımız şartların tamamına sahip herhangi bir türkiye cumhuriyeti vatandaşı teyzemizin, cumhuriyet kadını sıfatını alabilmesi için cemil çiçek asabiyetinin en az üç misli asabiyete, abdülkadir aksu nefretinin en az dört misli nefrete ve binali yıldırım pişkinliğinin en az sekiz misli pişkinliğe ihtiyacı vardır.

bu şartları tamamen ve aynı anda gerçekleştiren teyzelerimiz kendiliklerinden "cumhuriyet kadını" ünvanına sahip olurlar. anıtkabir özel defterine düşülen kayıtlar kurucu [ihdasi] değil, bildirici [ihbari] niteliktedir.
4. genelde okumayı ve bu ülke için bir şeyler düşünmeyi seven, ahlak bekciliği yerine düşünerek ve harekete geçerek entelektüel boyutta ülkeyi dik tutmaya calısan insanlardır. bikinin etrafı mutlu etmek yerine rahat yüzmek için olduğunu da bilen teyzelerdir.
5. kendisiyle gurur duyması beklenen, örnek kadın.

çok okumuş, çok düşünmüş, çok irdelemiş, çok gelişmiştir.

ne giydiyse doğal bir edayla giymiş, genel geçer erkek egemen beklentilere* önem vermemiştir. duruşunu çağdaş olma ilkelerine göre belirlemiştir. evliliği tek eşli bir kurum olarak benimsemiş, mirastan 1/3 hisseye niye ki demiş, ve mesela doktorsa hastasını kadın-erkek farketmeden hasta olarak ele almıştır. kendisini hanımlar cemiyetinin ötesine taşımıştır. İyi de etmiştir.
6. artiz olacağım diye sabah kalkıp o yarışma senin bu yarışma benim gezen kadındır. aptalı oynamayı pek sever. domuzuna faşisttir. beyni göğüs çatalının arasına düşmüştür.
7. parolaları "aydın bir cumhuriyet kadınıyım"dır.
genellikle ülkemizin batı beldelerinde sulak alanlarda birbirlerine "benim annem de başını örterdi ama önden saçları görünürdü", "benim annem de namaz kılardı ama oturdu mu bi büyük rakıyı devirirdi" derken görülebilirler. sistemin, tahsili bakımından başörtülü payesi verdiği ancak şartları sorgulama cüreti yüzünden türbanlı olarak lanetlenebilecek gündelikçinin ya da komşu kadının sitemkar sözleri karşısında oscar'lık kaypak performansı sergilerler: "beni seni kastetmedin şekerim, seninki türban değil ki başörtüsü"

kızdırıldıklarında oldukça tehlikelidirler. habitatlarını koruma içgüdüsü ile tesettürlülere, kürtlere, alevilere, dadaistlere vs. sistemin dönüştürmekte nisbeten başarısız olduğu zümrelere kin kusarlar.
canlıbilimindeki tür adı illuminatus feminus republikanus'tur.
8. cumhuriyet kadini da bir kadindir . daha dogdugunda genemi kiz oldu diye aileyi yasa bogar .erkek cocuga gösterilen ilgi ve alakadan hep yoksun birakilir.erkek kardesinin yedigi, ictigi, giydigi onunkilerden en az bir gömlek daha üstündür . sacinin uzamasi ile aklinin da uzayabilecegi kuskusu özgürlügünü kisitlattirir . vücudunun gelisimi,
cocukluk hatlarinin yerini kavislere birakmasi bile ailede öfke ve kusku yaratir.
ailenin serefi ve namusu onun omuzlarindadir.dövülüp sövülebilir/alinip satilabilir. vücudu duygularini ezer yok eder ön plana cikan hep cinsel kimligidir. kocasinin tecavüzlerine,siddetine dayanmak zorundadir.insafa gelen bir kac erkegin onun haklarini savunma adina
yaptigi kadin haklari adi altindaki paragraflardan pek haberi olmaz.ona verilen
kisitli haklara sükreder .neden allahin sevgili kulu olamadigini belki ahirette bir melek kulagina fisildayacaktir.

9. yukarıda yazılanların hepsidir. manken olma hastasıdır, yazardır,çizerdir,cahil olandır,okuyandır,kılık kıyafet sorunu yaşayandır, evde dayak yiyendir,televolede kıç sallayandır. zira devletin ya da cumhuriyetin eğitim politikası çerçevesinde dayatılan şeyleri seçen sözde gelişmi ya da bunları red edip farklı olmayı seçip kılık kıyafetti,düşünceydi gibi sorunları yaşayandır. bu ülkede pembe nufus kagıdını taşıyan ve hangi yolu seçtiği fark etmeyen herkes türkiye cumhuriyeti kadınıdır.
10. cogunlugunun beyi bilir, kendi bilmez.
11. bu sabah televizyonda gördüm bunları siz de öğrenin istedim:
show tv - petek dinçöz
fox tv - lerzan mutlu
kanal d - seda sayan*
Alakalı olabilir!
- cumhuriyet altini
- cumhuriyet meydani
- cumhuriyet caddesi
- cumhuriyet parki
- cumhuriyet kitap

nedir.Net