bienal
1. istanbul da her iki sene de bir duzenlenen altarnetif sanat senligi. ayrica 2000 yilinda duzenlenen bienal de kullanilan video djligi gunumuzde mtv nin promolarini olusturmakta.
2. ingilizcesi "biennial" olan, genel olarak "iki yılda bir düzenlenen" anlamına gelen sıfat.
3. üniversitedeyken zorla götürüldüğümüz., aman adamlar sanat yapmış bizde bakalım görelim deyip aval aval izyeyip, hir birşey anlamadığımızı kimseye itiraf edemediğimiz vaka...
4. çok ilginç sanatsal çalışmaların yanında, "sıçtım sanat oldu" tarzında çalışmaların da bulunduğu müthiş organizasyon.
5. geçen sene gittiğim,sanat alanında mükemmel eserleri görebildiğim,arkadaşlarımla istanbul'un göbeğinde kültür turu yapmış bulunduğum ve seneye umarım yapılırsa yine gideceğim sanatsal etkinlik..
6. ufuk açıcı etkinlik
7. (bkz: uluslararası istanbul bienali)
8. yapilan eserden ilk bakista hiç bir sey anlamazsiniz, sonradan götünüzden * bir seyler uydurursunuz. bunu arkadaslarinizla paylasirsiniz, bir bakmissiniz herkesin götünden farkli yorumlar çikmis, esas anlamini ögrenirsiniz, o zaten abayridir.
eve gidersiniz, bir telas sarar bünyeyi. otorup bir seyler yaparsiniz, arkadasiniza gösterirsiniz, akabinde bi siktir git çay koy tepkisi alirsiniz. ardindan çaylari yudumlarken iddia kuponu doldurursunuz, anlarsinizki; esas sanat budur. *
9. düzenlendiği zamanlarda birçok kişi tarafından* eserlerin çoğu anlamsız bulunsa da istanbula ayrı bir hava katan ve istanbulu sanki daha avrupalı bir şekle sokan etkinlik. bunu istanbulun en güzel kahve içme mekanlarından biri olan narmanlı handaki saksı yığınlarından oluşan eserle arkadaşlar arasında günlerce dalga geçip eser* ordan kaldırıldığında birden sanatsız bir dünyanın gerçekten boş bir dünya olduğunu farkettiğimde daha iyi anlamışımdır.
bu açıdan bienal gerekli ve faydalı bir etkinliktir. ayrıca beyoğlunda yapılan kaldırım yenileme-ağaç sökme kampanyasından binlerce kat daha anlamlıdır.
10. http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=223650
11. istanbul arasıra uğranabilen kentler arasında olunca, ve işte belli mekanlardaki muhabbetlerin dışında da istanbul'u yaşama merakı duyunca insan, bienalin pembe boyalı çizgilerinde ilerlemek ve acımasızca yıkılıp yerine anlamsız, hatırasız, ruhsuz yapıların dikilmekte olduğu eski binaların içlerinde gezinebilmek müthiş güzel oluyor.

dünyaya gözünü sanat dolu bir ortamda açan batı dünyası insanının sanata bakışını görebilme imkanı ise bir başka keyif.

sergilenen işleri anlama konusuna gelince naçizane bir önerim olacak: lütfen kimilerinin uydurma aracı olarak kullandığı organ ile görmeye çalışılmasın. gözümüzle gördüklerimizi geçmişimizin, anılarımızın, ruhumuzun süzgecinden geçirelim. her eserin ruhumuza dokunması gerekmez ama kendimize izin verirsek unutamayacağımız anlar yaşayabiliriz.

işte görür görmez, saçını süpürge eden anneleri çağrıştıracak ve kimilerinin uydurma organının yardımına ihtiyaç bırakmayacak bir çalışma, hem de anadolunun bağrından kopup gelmiş, tüm dünyaya nasıl seslenebileceğini öğrenmiş bir sanatçının elinden:

http://www.iksv.org/bienal/bienal9/turkce.asp?Page=Artists&Sub=Az&Content=Servet_Kocyigit **

http://www.iksv.org/bienal/bienal9/turkce.asp?Page=Artists

soldan "sanatçılar" seçeneğini tıklıyor ve listeden servet koçyiğit'i seçiyoruz. böylece eserle ilgili bir kaç resim görmek mümkün olacak.
12. bu yıl muhtemelen bazı bölümlerinin açılışa yetişemeyeceği, bir süre kapalı kalacağı festivaldir. yine de çok sağlam olacaktır yine, o ayrı.
13. gezdim, gördüm, geldim..*

henüz gezmemiş olanlara minik bir uyarı: andrepo-3/rüya evi alanında gece vakti gündüz gördüğünüzden farklı olabilecek tek şey sizin algılarınız. bu durum, katalogda açıkça vurgulanmamış olduğundan hayal kırıklığı yaratabiliyor. rüya evini de göreyim diye yağmurda saatlerce bekleyip de bu gerçeği farketmek çok acı bir deneyim. hatta konsepte uygun olsun diye: kabus gibi.

işte sırf bu nedenle bile sayın küratöre bir gönderme yapıyorum: ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz. (bir önceki bienalin pembe çizgileri ve işaretleri bile, dikkat çekmek için yapılan politik yorumlardan daha anlamlı ve akılda kalıcı.) *
14. 2004'ten 2007'ye bu başlıkta sadece ve sadece 16 entry.

oysa ne çok istanbul'lu yazarımız var sözlükte. kimbilir bienalin tadını ne güzel çıkarmışlardır, neler görmüş, neler öğrenmişlerdir.

keşke paylaşsalar bizimle.
15. yilasiri.
Alakalı olabilir!
- biennal
- bien
- biene maja
- bienvenue

nedir.Net