anlam
1. 1.bir kelimeden, bir sözden, bir davranış veya olgudan anlaşılan şey; bunların hatırlattığı düşünce veya nesne, mana,meal, fehva.
2.( mantık) bir önermenin, bir tasarının, bir düşüncenin veya eserin anlatmak istediği şey. *
(bkz: anlam aykırılığı)
(bkz: anlam bayağılaşması)
(bkz: anlam kayması)
2. (bkz: mana)
3. bir sözcüğün, tümcenin, söz öbeğinin ya da dizenin anlattığı duygu, düşünce ve yargıdır. sözcüğün arapça kökenli eş anlamlısı manadır.

sözcüklerin bazılarının birden çok anlama gelmesi, dillerin zenginliğinin ölçütlerindendir. bu nedenle sözcüklerin gerçek anlamı, değişmece anlamı (mecaz anlamı), temel anlamı ve yan anlamı vardır.

sözcüğün anlamını belirleyen temel etken kullanımıdır. sözcüğün tümce içindeki kazandığı anlam kullanılış anlamıdır ve asıl önem taşıyan anlamı da budur.
4. bir kız ismi
5. bi kiz ismi oldugunu okuyunca ohannessburger oldugum kelime.
6. söylenmiş ya da yazılmış kelimelerin sizin kullandığınız şekli değil, karşı tarafın anladığı hali...
7. her yerde aranan, zor bulunan..
8. bazen meal... bazen değil...
9. entry yerine kullanmamız gereken sözcük galiba (bakınız: sayılar) (toplam anlam sayısı vs)
10. çok güzel bir özdemir asaf şiiridir.

sen bana
sen desen de, demesen de olur.
ama ben sana sen deyeceğim.
düşün dur.

sen sen sen adlı şiir kitabından..
11. yaşama amacı sanki. aranılan, bulunmak istenen. hayat dediğimiz oyunsalın takip edilip, katlanılabilirliğini artıran. istendiğinde öldüresiye suçlanıp, stres atılan ama genelde varlığına sevinilen kavramlardan. tanımlamanın mümkünsüzlüğüne yaklaşan, hiçbir zaman durağan olmayan, dinamik. iç içe geçip çözülemeyen, kördüğüm. elden akıp gidip tutulamayan, kısaltması "an"a çok benzeyen. tersiyle başbaşa kalındığında amına koyulan. paylaşmak için götünü verdiren. kendine kendiyle sövdüren. bok!
12. her anlam sonsuzluktan cekilip alinir. birseye anlam yukledigimizde onu sonsuzluktan cikartmis oluruz ve aslinda dogal olarak sonsuzlugu da kabul etmis oluruz. ornegin "kibrit kutusu" bir anlama sahipse biz bu anlamı kibrit kutusu olmayan herseyden cekip cikartmis oluruz. yani bir "anlam" kendi icinde onun kapsamadığı diğer tüm varlıkları da icerir. bunun en carpici ornegi kadin ve erkek kelimelerinde gorulur. aslinda erkek dediğimizde onu erkek olmayandan yani kadından ayirmis oluruz. ve biliriz ki her kadın bir erkek icin sonsuzluktur, ve her erkek de bir kadın için sonsuzluktur. ve aşk bu sonsuzluğun meyvesidir.
13. bir sözcüğün anlamı, yani #205522'ye referansla anlattığı duygu, düşünce ve yargı, dile girdiği andan itibaren kullanıla kullanıla üstüne yüklenen, bir nevi kendine yapışan çağrışım alanı ile de farklılık gösterebilir, hatta eş anlamlı sözcükler taşıdıkları çağrışım neticesinde çok ufak farklarla da olsa farklı şeylere işaret ediyor olabilirler.

örneğin ihtilal ve devrim sözcükleri tamamen aynı şeyi anlatıyor olmakla birlikte türkiye'de bugünlerde ihtilal denince başka şey, devrim denince başka şey gelir akla denelde. ülkede ihtilal olmasını isteyen insan başlığına yazarların bir istisnayla aynı noktadan atlaması bundandır*. oysa önceden böyle değilmiş ki "fransız devrimi" değil "fransız ihtilali" diyoruz mesela veya tikb gibi örgüt mevcut.
14. ota boka verilmemesi gereken şey.
15. (bkz: bağlam)
16. senin icin muhim bir mevzuyu anlamlandırmaca alt kumeli.
oynarsın ki hayat bir oyun. bu sekilde eglenceli.
bir anlamlı'dan yola cıkarak yeni anlamlar insa edersin.
yeni bir krallık kuralsın. kendi kuralları, kendi dili, kendi icerigi.

anlamı kaybettiginde ya da anlam yok oldugunda ya da artık anlamlı olmadıgında senin icin hepsini yıkarsın. tek hamlede

tekrar yeni anlamlar turetirsin. icerigi degistirirsin.

garip. sen yıkarsın bi sekilde senin diline muktedir olanlar rotarlı gelir, senin artıklarınla idare ederler cok vakit.

bu bana soyle geliyor: hani bir kosudasın, arada insanlar seni cekistiriyorlar, sonuca varama diye. bos yere vaktini calıyorlar. niye boyle yapıyorlarsa artık.
hayatta ilerliyoruz.
yoksa cok sıkılırdık.
dusunsene senelerce her seyin aynı oldugunu?
cıldırmaz mıydın?

hazır yeni yıla da girmisken bu seneden "yeni" bir sene dileyeyim.
her seyiyle sil bastan, yepisyeni -hemen hemen- anlamları kusanacak bir yeni yıl.
Alakalı olabilir!
- anlatma
- anlatim
- anlasma
- anlamak
- anladim

nedir.Net