ankara savasi
1. osmanlı devleti ile barbar mogollar arasında 1402 yılında osmanlıların kaybettiği savaş,osmanli ordusunu 1.beyazid,mogollari ise timurlenk komuta ediyordu
2. mogolların geçirdiği savaş (bkz: geçirmek)
3. moğollar kalleşlik yapmışlardır.zira yıldırım,moğolları arkasından sarmış ama adilik olmasın diye geri çekilip karşısına çıkmıştır.savaşın başlarında osmanlı'lar iyi durumdayken satılık askerler moğol tarafına geçmiş dengeleri alt üst etmiştir.
4. öncesinde psikolojik savaş taktiklerinin uygulandığı savaş..yıldırım beyazıt ın timur a kadın kıyafetleri yollaması.. ama rivayete göre sonunda olan yıldırım beyazıt a olmuştur.. karısı timur tarafından kaçırtılmış, kendisi de esir alınıp kafes içinde şehir şehir dolaştırılmış
5. savasin sonunda olan bursa kutuphanesine olmus ve tum kitaplar timur ordusu tarafindan yok edilmistir.
6. 1402 yılında türkler ile moğollar arasında cereyan etmiştir. sadece cereyan etmekle kalmamış, türkler açısından kısa devre de yapmış, normalde türkium atomuna ait olan elektron tanecikleri* timurium atomuna geçerek sakaryum filfat bileşiğini oluşturmuş, neticesinde malesef türkium atomu indirgenmiştir.

türk ordusunun elinden kurtulabilmiş şanslı insanlardan biridir bu aksak timur ve ordusu.

savaş şu şekilde gelişmiştir: "gelir kafanı kırarım" gibi kısa ve öz bir mektup yazan aksak timur'a; "o bacakla buraya gelmen uzun sürer" şeklinde aynı incelikle cevap veren yıldırım bayezid'in üstüne bir de "bak yengeye bir şeyler aldım" diyerekten timur efendiye kadın elbisesi yollaması, moğolistan çöllerindeki filleri harekete geçirmiştir. dağdan, bayırdan, tepeden, gölden, ormandan, kumsaldan nerede fil varsa oradan fil toplayan timur, "ahan da filler şimdi gidip türk ordusunun ödünü patlatıyım" demiş, o kadar fili hiç üşenmeden anadolu'ya kadar getirmiş ve çubuk ovası'nda türkler'in üzerine salmıştır. ilk defa fil gören türk askerleri "lan bu da neyin nesi?" diyerek fillerin üzerine atılmış, uzun süren bir savaş başlamıştır. türk ordusu düzenli birlikleriyle ve savaş taktikleriyle savaşın kontrolünü ele geçirmiştir. ancak savaşı böyle kazanamayacağını anlayan timur sinsi planını uygulamaya koymuş, daha önceden de anlaştığı karatatarlar'ın ve bazı anadolu beyliklerinin askerlerinin aniden kendisinin tarafına geçmesiyle türk ordusunu bozguna uğratmıştır. savaş sonunda yıldırım bayezid esir edilerek moğolistan'a götürülmüş, hazır ordayken moğolistan'ı işgal etmesin diye bir kafese kapatılmıştır.

savaş neticesinde 24266 sene sonra güçlükle sağlanan anadolu türk birliği bir daha bozulmuş, osmanlı ülkesi fetret devrine girmiş, çelebi mehmet gibi süper bir padişahın çabalarıyla türk takımı küme düşmekten son anda yırtmıştır.

türk ordusunun komutanı ve aynı zamanda osmanlı padişahı olan yıldırım bayezid, bence bu yenilgiyi asla hak etmemiştir.* unutulmamalıdır ki, timur ordusunu savaştan önce gürcistan'da takviye etmiştir. sayı ve teçhizat olarak da türkler'den daha kalabalıktır. ayrıca osmanlılar bir yandan istanbul kuşatmasıyla uğraşırken, bir yandan da anadolu türk birliğinin kalıcı olması için çalışmaktadırlar. savaş, türkler için şanssız bir zamanda yapılmıştır. ancak türkler'in yükselişi bu bozgun yüzünden durmayacak, türkler kısa bir süre doğu milletlerini hatırlayacaklar; ayrıca avrupa'ya da giydireceklerdir.

(bkz: mohac muharebesi)
7. söylentiye göre timur' un fillerinin geçtiği yerde, bir daha ne ağaç ne de ot bitmiş; çubuk ovası o yüzden çöl gibiymiş...
Alakalı olabilir!
- ankara havasi
- ankara tava
- ankara tayfasi
- ankara palas
- ankara marsi

nedir.Net